Imbolc obecně

17. září 2014 v 23:19 | Daraija |  Oslavy Imbolcu

Imbolc, nazývaný též Hromnice nebo Slavnost světel, je prvním velkým sabatem v roce, proto je tradičně využíván k zasvěcení, či začátku čarodějného studia.
Slaví se nejčastěji 2. února, což je doba, kdy zima pomalu ale jistě ustupuje. Oslavy bývají směřovány k vítání jara a loučení se temnou polovinou roku. Bohyně se vrací z podsvětí, aby se znovu zrodila v tomto světě coby panenská lovkyně. Vítáme její návrat, a tím i návrat jara, pomocí ohně a svící, které také symbolizují rostoucí sílu slunce. Spolu s Bohyní se na zem vrací i plodnost a proto jako obětinu často používáme mléko, které se po skončení rituálu lije na zem. Mezi obvyklé tradice patří i oblíbené slaměné panny, které se zdobí do bílých závojů, symbolizujících jejich nevinnost, a k noze se jim váže kus klacíku, který odkazuje na mužskou sílu. Slaměné pany se během rituálu pálí, aby zahnaly zimu a přilákaly jaro. Obdobným zvykem je vázání Morany, slaměná panna, která představuje slovanskou Bohyni zimy a smrti, se také odívá do bílého šatu, ten je ale tradičně roztrhaný a připomíná spíše rubáš, než panenské roucho. Morana se po skočení rituálu vhodí do vody, čímž se symbolicky rozloučíme se zimou a obdobím, které se pojí se smrtí. Imbolc je dnem znovuzrození Bohyně, je oslavou života a prvním jarním svátkem, ačkoli venku ještě bývá sníh. Je proto vhodným obdobím pro očistu magických pomůcek a "revizi" čarodějného invetáře.

Symbolem imbolcu se stala keltská Bohyně Brigit a zejména Brigitin kříž. Tento symbol, často zhotovený ze slámy, který se pro ochranu věšel nad dveře, nebo se zapaloval a vyhazoval k nebi, aby posílil rostoucí moc slunce.
Protože je Imbolc slavností světel, je vhodné ho využít k výrobě svící, nebo takzvaných hromniček, což jsou velké bílé svíce při rituálu posvěcené k ochraně. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama