Září 2014

Rituální chléb

27. září 2014 v 11:33 | Daraija |  Lammas
Suroviny:
· Voda a ocet na potření
· Špetka tymiánu
· Špetka kmínu
· 2 č.l. soli
· 2 č.l. cukru
· 1 kostka droždí
· 500 g hladké mouky
· 3 dl vlažné vody
· 3 lžíce vlažného mléka

Postup:
Začneme přípravou kvásku. Do vlažného mléka nadrobíme droždí a necháme vzejít kvásek. Zatím si smícháme mouku s kořením a solí, přidáme kvásek a zalijeme směs vlažnou vodou. Vypracujeme hladké těsto tuhé konzistence a necháme hodinu kynout pod utěrkou.

Po vykynutí vytvarujeme jeden velký bochník, nebo dva menší pomocí navlhčených rukou. Dáme na plech a necháme ještě 20 minut kynout. Těsně před pečením potřeme chleba octovou vodou. Pečeme ho nejprve zprudka zhruba 5 minut (cca na 200 stupňů), poté teplotu snížíme (cca 180) a dopékáme ještě 30-45 minut. Je důležité po celou dobu pečení potírat octovou vodou, aby se nám vytvořila kůrka.


Pekly jsme ho na loňský Lammas a živě si vzpomínám, že byl výborný!


Mabon 2014

24. září 2014 v 13:23 | Turmaween |  Oslavy Mabonu
Rok se s rokem sešel a už tu máme opět podzim, mé nejoblíbenější roční období. Letošní rok, nám jako covenu, ale moc nepřeje. Bohůmžel ani tento rituál jsme neoslavily společně (stejně jako Lithu). Oslava sice naplánována byla, Daraija ale na poslední chvíli nemohla, tak jsem se rozhodla oslavit Mabon alespoň sama.

Jelikož jsem byla sama, udělala jsem úplně jednoduchý rituál. Pouze jsem vyvolala živly a Božstvo, poděkovala za úrodu (letos už potřetí a doufám, že naposledy :) ). Jako obětinu jsem zvolila brusinkový čaj, jelikož bobule jsou v tomto období jako obětiny nejlepší. Také jsem si posvětila dřevěný valounek, který mi bude pomáhat v tomto školním roce. A samozřejmě nechyběl ani výklad tarotu, ikdyž ve dvou je to vždy větší legrace.


Imbolc obecně

17. září 2014 v 23:19 | Daraija |  Oslavy Imbolcu

Imbolc, nazývaný též Hromnice nebo Slavnost světel, je prvním velkým sabatem v roce, proto je tradičně využíván k zasvěcení, či začátku čarodějného studia.
Slaví se nejčastěji 2. února, což je doba, kdy zima pomalu ale jistě ustupuje. Oslavy bývají směřovány k vítání jara a loučení se temnou polovinou roku. Bohyně se vrací z podsvětí, aby se znovu zrodila v tomto světě coby panenská lovkyně. Vítáme její návrat, a tím i návrat jara, pomocí ohně a svící, které také symbolizují rostoucí sílu slunce. Spolu s Bohyní se na zem vrací i plodnost a proto jako obětinu často používáme mléko, které se po skončení rituálu lije na zem. Mezi obvyklé tradice patří i oblíbené slaměné panny, které se zdobí do bílých závojů, symbolizujících jejich nevinnost, a k noze se jim váže kus klacíku, který odkazuje na mužskou sílu. Slaměné pany se během rituálu pálí, aby zahnaly zimu a přilákaly jaro. Obdobným zvykem je vázání Morany, slaměná panna, která představuje slovanskou Bohyni zimy a smrti, se také odívá do bílého šatu, ten je ale tradičně roztrhaný a připomíná spíše rubáš, než panenské roucho. Morana se po skočení rituálu vhodí do vody, čímž se symbolicky rozloučíme se zimou a obdobím, které se pojí se smrtí. Imbolc je dnem znovuzrození Bohyně, je oslavou života a prvním jarním svátkem, ačkoli venku ještě bývá sníh. Je proto vhodným obdobím pro očistu magických pomůcek a "revizi" čarodějného invetáře.

Symbolem imbolcu se stala keltská Bohyně Brigit a zejména Brigitin kříž. Tento symbol, často zhotovený ze slámy, který se pro ochranu věšel nad dveře, nebo se zapaloval a vyhazoval k nebi, aby posílil rostoucí moc slunce.
Protože je Imbolc slavností světel, je vhodné ho využít k výrobě svící, nebo takzvaných hromniček, což jsou velké bílé svíce při rituálu posvěcené k ochraně.
Poradna Tiámat

10. září 2014 v 21:56 | Turmaween |  Coven Tiámat
Jak už název napovídá, konečně jsme s Daraijou založily vlastní poradnu Tiámat. Tento projekt rozjíždíme už zhruba třičtvrtě roku, konečně jsme se do toho pořádně obuly a dokončily jej. Pro začátek jsme vytvořily jen pár základních témat, která hodláme v budoucnu dále rozšiřovat, prozatím si ale myslím, že bohatě postačí.

Jedinou nevýhodou snad může být, že se musíte nejdříve zaregistrovat, abyste mohli položit nějakou otázku, ale to opravdu není nic složitého nebo zdlouhavého.

Zde je odkaz, kde naší poradnu najdete, budeme se snažit odpovědět na všechny vaše dotazy co nejrychleji.
Zářijový úplněk podle Turmaween

10. září 2014 v 18:42 | Turmaween |  Esbaty
Já měla oproti holkám torchu stížené podmínky, jelikož jsem nebyla doma. Naštěstí jsem s rituálem počítala, takže jsem si do cestovní tašky přibalila i můj malý přenosný oltář. Toto období, vhodné pro nastolení rovnováhy a odproštění se od starých překážek, se mi velmi hodilo. Bohyni jsem zaplavila několika prosbami, ale samozřejmě jsem jí nezapomněla dát něco na oplátku. S napojováním na holky jsem neměla žádné větší problémy, samozřejmě ale u Daraiji mi to šlo o trochu lépe (přece jen se těch 15 let, co se kamarádíme, pozná).

Ihned po vyvolání živlů a Bohyně mi došlo, že ani jedna z nás není živel vzduch. Svíce pro vzduch jen zablikala a dále odmítala hořet, přestože jsem se ji opravdu důkladně snažila zapálit.

Na můj vkus až příliš jednoduchý oltář se stříbrnou svící jako Lunou a dvěma svíčkami pro Daraiju a Selené. Nahoře je ještě nevyfocená svíčka pro vzduch, ona sice není vidět, ale podle světla je zřetelně poznat, že jako jediná nehořela.

Zářijový úplněk podle Selené

10. září 2014 v 17:29 | Turmaween |  Esbaty
Včera jsme s Daraijou a Turmaween slavily úplněk. Musím se přiznat, byl to můj první úplněk co jsem slavila na dálku. A neobešlo se to bez nervozity. Před rituálem jsme se sešly, abychom si řekly co a jak. Rituál probíhal celkem v klidu a dobře. Vymetení prostoru, vytvoření kruhu, zvolání živlů v podobě čantu, bohyně i luny kterou nám poslala Daraija. Byla to nádhera :) . Svíčky vesele problikávaly a já se zkoušela napojit na holky.. Šlo to docela dobře, jen na Turmaween mi to moc nešlo. Když už mi začaly fotky splývat i v hlavě, nechala jsem toho. Po té jsem poprosila bohyni o pomoc, poděkovala jí, dala jí obětinu, a to ovoce, propustila jsem živly i bohyni zrušila kruh. Celý rituál byl hezký. Něco jiného je když děláte sabaty, esbaty a různé rituály sami, než když je děláte a to i na dálku, s covenem. Máte pocit, že v tom nejste sami a slaví se vám lépe. Moje pocity s tohoto úplňku jsou prostě fantastické, střídala se tam nervozita, ale také vzrušení a když už jsem měla vyvolané všechno, bylo to jako záplava radosti :) . Holky dokonce přišly na to, jaký jsem živel. Celý večer byl naprosto úžasný


Zářijový úplněk podle Daraji

10. září 2014 v 17:24 | Turmaween |  Esbaty
Včerejší oslava úplňku probíhala společně s Turmaween a Selené, i když na dálku. Zvláštní bylo, že mi po vyvolání živlů odmítala hořet vonná tyčinka, možná to bylo tím, že jsme v covenu voda, oheň a země, vzduch nám chybí a tak byl oslabený i při rituálu. Slavila jsem v kumbálku, takže mi stísněnost nedovolovala čtvrtní svíčky, krom oltáře a mě, se do kruhu už nic nevešlo. Vyvolávání živlů i bohyně přes chanty bylo skvělé, a velmi ráda si ho ještě zopakuji, jednoduchost textu spolu s pravidelným rytmem dávala invokaci zvláštní sílu.
Já jsme bohyni nežádala o splnění žádného přání, ale spíše o radu ohledně věcí, které měly kořeny v minulosti. Odpověď jsem dostala prostřednictvím karet Bohyní, při míchání mi vždy jedna karta vypadla.
Jako obětinu jsem zvolila jablko, do kterého jsem vyryla symbol trojné bohyně.


Zářijový úplněk 2014

10. září 2014 v 17:19 | Turmaween |  Esbaty
Oslava tohoto úplňku byla tou první, kterou jsme oslavily ve třech, já (Turmaween), Daraija a Selené. Bohužel vzdálenost nám nedovoluje slavit společně fyzicky, rituál jsme tedy provedly na dálku. Každá z nás si do kruhu dala dvě svíčky a fotky, za ostatní dvě členky.

Rituál byl poměrně jednoduchý. Pro vyvolání živlů i Bohyně (Boha jsme nevyvolávaly, vzhledem k tomu, že jsme oslavovaly Lunu) jsme použily jednoduché chanty a poté jsme uctily Lunu jednoduchým vzýváním. Místo nějakého konkrétního kouzla jsme se rozhodly pouze požádat Bohyni o pomoc a zdělit jí naše přání. Jelikož září je vhodné pro kouzla na rovnováhu a zbavení se překážek z minulosti, zaměřily jsme svá přání tímto směrem.

V následujících článcích se můžete podívat na naše oltáře a jak každá z nás vmímala tento rituál.