Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

8. listopadu 2012 v 18:06 | Turmaween |  Magická zahrádka
Lidové názvy:
kalendule, sluníčko, květ umrlčí, nechtík, pampalík, pazourky

Měsíček je jednoletá bylina, která dorůstá výšky 30-50 cm. Má silný vřetenovitý kořen a přímou bohatě větvenou hranatou lodyhu se zelenými listy. Květy jsou jasně oranžové či žluté.

Nálev z květů je výborný na léčení popálenin, ran, zánětu spojivek, křečových žil, proleženin, vředů, pohmožděnin, zánětu dásní, kuřích ok, bradavic a kožních vyrážek. Jako čaj pomáhá při bolestivé menstruaci a napomáhá trávení.

V dávných dobách měl měsíček široké využití. V Egyptě byl používán jako omlazovací bylina, Peršané a Řekové jej používali v kuchyni a Hindové jím zdobily oltáře i celé chrámy.

Kvítky měsíčku nasypané do koupele mají zajistit všeobecnou úctu a obdiv. Měsíčky vysázené na hroby údajně žehnají duším zesnulých.
Věnce vyrobené z okvětních lístků pověšené na dveře zabraňují přístupu zla do domu. Jednotlivé kvítky se také hází okolo postele či pod ní, aby ochránily spící osobu. Kvítky měsíčku vložené pod polštář mají zajistit prorocké sny (zvláště určené k identifikaci zloděje).

Pro rituály věštění a svěcení věšteckých pomůcek se přidávají kvítky měsíčku do kadidla, nebo se z nich připravuje olejový výluh pro obřadné pomazání těchto pomůcek.

Soubor:Calendula officinalis - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-024.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama