Máta (Mentha)

8. listopadu 2012 v 17:29 | Turmaween |  Magická zahrádka
Lidové názvy:
balšán, balšínek, fefrmincka, nána, kučeračka, náma, minta, větrové koření

Rod máta má mnoho druhů, poddruhů a odrůd. Všechny mají rády slunné či částečně zastíněné polohy, kde mají vlhké a propustné půdy s dostatečným množstvím živin. Zde uvedu jen ty nejznámější a pro naše účely nejvýznamnější.

Máta peprná
Tento druh máty dorůstá do výšky zhruba 60 cm. Ve velkém množství se pěstuje v celé Evropě, Asii i Severní Americe. Má tmavozelené kopinaté listy, které jsou na dotek drsné. Má dřevnatý oddenek, z něhož roste roztroušeně chlupatá lodyha.

Máta klasnatá
Dorůstá do výšky 30-90 cm. Tvoří ji přímá hladká lodyha, která se v horní části větví, a hladké kopinatá listy jsou obvykle přisedlé.

Máta citronová
Rostlina dorůstá jen do 30-60 cm. Má tmavě zelené listy s fialovým nádechem, které jsou hladké a silně vonné ( jako kolínská voda).

Pro léčebné účely se používá nadzemní část rostlin. Všechny druhy slouží jako tonikum proti křečím, mají antiseptické a anestetické účinky. Slabší nálev působí jako sedativum, kdežto silnější má povzbuzující účinky. Nálevy se pijí při kataru, nachlazení, nespavosti nebo poruchách trávení.

Zmínka o mátě je již v rukopise Plinia, kde doporučuje učencům nosit věnec z této rostliny, aby jim pomohla k soustředění a větším úspěchům. Naopak odrazuje milence, u nichž by mohla tlumit vášeň. Staří Řekové věřili, že máta může zabránit menstruaci.

Dříve se věřilo, že nošení máty zvýší blahobyt a úspěch. Proto se máta vkládala mezi peníze do peněženek či váčků. Také prý má zajistit bezpečí obyvatel domu, pokud se pověsí nad vchodovvé dveře.

Máta je jednou z posvátných bylin letního slunovratu a největší sílu mají mít rostliny nasbírané právě v tento den ráno. Při obřadech se házela do ohnů či pálila v kadidelnicích.

Jelikož má máta regenerační účinky, používá se k obnově sil po náročných rituálech, stavech transu a hledání vizí. Čaj z máty se má pít před každým rituálem, protože povzbuzuje činnost mozku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama