Koriandr setý (Coriandrum sativum)

10. listopadu 2012 v 15:10 | Turmaween |  Magická zahrádka
Lidové názvy:
cilantro, culantro, kyšnec, koliandr

Koriandr setý je jednoletá bylina vysoká až 60 cm. Daří se mu v živných lehkých půdách a slunných polohách. Lodyha je přímá, jemně rýhovaná a větvená. Dolní listy jsou široké, vejčité a na okrajích zubaté, horní listy jsou dělené v jemné úkrojky. Má bílé či načervenalé květy a světle hnědé kulovité plody.

Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání. Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.

Koriandr se používá již více než 3000 let, jak v kuchyni, tak i jako léčivá bylina. Zmínky o něm jsou psány v sanskrtu, na egyptských papyrech či v bibli, jako mana poskytnutá synům Izraele.
Tato bylina byla velmi oblíbena ve starověkém Egyptě a její semena byla nalezena dokonce i v hrobkách faraonů. Římané jej spolu s octem a římským kmínem používali ke konzervaci a zřejmě to byli také ti, kteří dovezli koriandr do Británie.
Číňané věřili, že požívání semen jim zajistí věčný život.

Když jsou semena koriandru zralá, má se natrhat svazek byliny, ozdobně svázat stužkou a pověsit v domě, aby přinesl klid a bezpečí. Těhotné ženy by měly jíst semena koriandru, aby měly chytré a šokovné dítě.

Koriandr se často používá při kouzlech lásky, jelikož je považován za bylinu nesmrtelnosti, aby láska trvala navždy. Je tedy součástí rituálu lásky, ale i spojení duší.

Soubor:Coriandrum sativum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-193.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama