Příběh Tiamat

15. července 2012 v 13:46 | Daraija |  Bohyně Tiámat
Na počátku věků, mnohem dříve než se narodil čas a nic na světě nemělo své jméno, se zrodila Tiámat. Bohyně oceánů a slaných vod. Dlouhá léta žila v osamění, však jednou potkala boha Absúa, který vládl sladkým vodám. Tehdy bohyně pocítila, že ji něco schází. Zamilovala se a on se zamiloval do ní. Z jejich lásky se narodily nové generace bohů, které měly vládu nad pevninou, větrem a ohněm.
Tiámat se odebrala do ústraní a odpočívala spolu se svou sladkou polovičkou, plně spokojena s dílem, jež vytvořila.
Mladí bohové však nebyli takoví, jak si je Tiámat představovala. Dříve klidný svět se proměnil v neutuchající hluk a chaos. Bohynin choť nechtěl nadále snášet bláznění svých dětí a rozhodl se je zničit. Bohyně však své děti milovala a nedovolila Absúovi vykonat tak hrůzný čin.
Však mladí bohové vytušili, že je Absú nemá v lásce a nejsilnější a nejrychlejší z nich vrhl do hlubin, kde spočívali praotec a pramáti, zaklínadlo tak mocné, že ho navěky uspalo.
Tiámat ztrátou svého chotě trpěla. Noc za nocí prolévala potoky slz, až hladiny slaných vod začali stoupat. Zůstala však v hlubinách jen se svým věčným žalem.
Za několik pokolení ji však probudil svým hlukem nejmladší z bohů. Tiámat se rozzuřila vztekem tak velkým, že se na moři vytvořily velké vlny a víry. Tentokrát bohyně nebyla milostrdná, rozhodla se pomstít svého chotě. Stvořila proto draky, hady a další nestvůry, aby potrestali vyníky. Mladí bohové byli ale příliš silní.
Jeden z bohů ji porazil . Pramáti zemřela. Z jedné půlky jejího těla se stala země, z druhé nebe. Z jejích slin se utvořily mraky a z očí začaly vytékat řeky Eufrat a Tigrid.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama