Černý bez (Sambucus nigra)

15. července 2012 v 13:08 | Daraija |  Magická zahrádka
Lidové názvy:
Bezinka, bezinky, kozičky, kosmatice (bezový květ), psí bez, smradlavý bez, smradinky, chebzí, bzejna, hural

Bylinný kód:
krev- míza černého bezu

Černý bez je keř či menší strom, který roste především poblíž lidských obydlí. Kvete bíle a má černé bobulovité plody.

V léčitelství se dá využít prakticky každá jeho část. Pomáhá při průjmech, bolestech břicha, kašli a chřipce. Mast z listů zase působí hojivě na kožní problémy všeho druhu. Působí příznivě při horečkách a onemocnění průdušek a plic.
Jedno staré přísloví říká: Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni.
V lidovém léčitelství se využívá od nepaměti. Z plodů se zhotovuje víno či koláče, které je možné použít i jako sabatové pokrmy.

Bez je posvátným stromem, jeho dřevo se nesmí nikdy použít k pálení, to přivolává smrt a neštěstí. Naši předkové nosili k bezu jako úlitbu mléko a koláče.

Bezová píšťalka, také zvaná jako Panova flétna, která se vyrábí z březového proutí, má moc přilákat duchy. Výhonky bezu se také dávají do rakví.

Bez je posvátný nejen pro své široké využití v léčitelství, je také zasvěcen bohyni. Keltové věřili, že v sobě ukrývá duši Dryády (Bezová matka), která potrestá každého, kdo by chtěl strom pokácet. V čarodějnictví je bez ztotožněním Bílé bohyně života. Jeho bílé květy představují pannu, rudá míza je ženou a černé plody stařenou. Říká se, že Bohyně v něm schovává duše zemřelých čarodějnic.

Na Samhain je možné pod bezem vidět víly a prý dokonce i samotného vílího krále a to v noci o letním slunovratu. Bez zasazený u domu, chrání jeho obyvatele a přeje štěstí rodiny. Také odráží zlá kouzla.
V magii ho lze použít pro splnění přání nebo jím lze požehnat osobu či předmět posypání bezovými listy, květy a plody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama